Skuteczny sposób na zaparcia u dzieci

Skuteczny sposób na zaparcia u dzieci

2009-02-23
Jedną z częstszych dolegliwości w wieku dziecięcym jest zaparcie stolca i związane z nim nawracające bóle brzucha. Dotykają one dzieci we wszystkich krajach świata, mimo niezwykle zróżnicowanych diet, odmiennego sposobu życia i różnego poziomu cywilizacyjnego.
Skuteczny sposób na zaparcia u dzieci


Przyczyną zaparcia stolca są najczęściej czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego - CZPP (ok. 95%), a tylko sporadycznie choroby organiczne. Zaparcie czynnościowe (nawykowe) jest rozpoznawane zwykle powyżej 3. roku życia. W tym wieku większość dzieci nabywa umiejętności świadomej kontroli odruchu defekacyjnego. Szacuje się, że ok 15% dzieci i młodzieży cierpi z powodu zaparć.

Przyczyny takich dolegliwości mogą być różne. Czasami wynikają ze zmiany trybu życia (np. stres związany z pójściem dziecka do przedszkola) lub przyjmowania środków farmakologicznych. Najczęściej jednak CZPP jest skutkiem nieprawidłowej i ubogiej w błonnik diety.

Nowością na rynku jest Dicoman JUNIOR – Błonnik GNN, który w naturalny sposób obniża ryzyko zaparcia, poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza częstotliwość występowania bólu brzucha towarzyszącemu zaparciom. Według wytycznych NASPHGAN1 z 2006 roku, korzystne w leczeniu zaparcia stolca u dzieci jest  podawanie błonnika Glukomannan (GNN). Zawarty w preparatach Dicoman Junior Błonnik GNN posiada potwierdzoną w badaniach klinicznych skuteczność działania oraz status bezpieczeństwa GRAS2 przyznany przez FDA.

Sposób postępowania w zaparciach czynnościowych (CZPP)

Rodzice są najlepszymi obserwatorami dzieci. To właśnie na podstawie wywiadu z nimi lekarz ustanawia diagnozę w przypadku podejrzenia CZPP.   W sytuacjach koniecznych (długotrwałe zaparcie), proces leczenia zaparcia stolca zaczyna się od podania leków przeczyszczających. Jednak ich  częste stosowanie może wywołać tzw. błędne koło, którego następstwem jest uzależnienie i nawracanie objawów zaparcia stolca.

Podstawą eliminowania zaparcia czynnościowego u dziecka są zmiany nawykowe:

> zmiana diety (większe ilości błonnika i płynów),

> zwiększenie aktywności fizycznej (polepszenie perystaltyki jelit),

> trening wypróżnień (wyrobienie nawyku u dziecka korzystnia z toalety po każdym większym posiłku).

Jednak nowoczesnym i długotrwałym rozwiązaniem jest Dicoman JUNIOR (błonnik GNN), który usuwa przyczynę problemu. Dicoman JUNIOR w naturalny i bezpieczny sposób przywraca równowagę fizjologiczną wypróżnień poprzez:

> obniżenie ryzyka zaparcia stolca,

> poprawę mikroflory jelitowej,

> poprawę stanu nabłonka jelitowego,

> poprawę pracy jelit.

Czym jest błonnik glukomannan (GNN)?

Błonnik to części roślin (owoców i warzyw), które nie ulegają trawieniu i nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Najwyższa zawartość błonnika występuje w nieprzetworzonych produktach gruboziarnistych, warzywach strączkowych i niektórych owocach (np. śliwki, jabłka, pomarańcze). Nie każdy błonnik jest taki sam. I nie każdy błonnik działa tak samo w przewodzie pokarmowym. Błonnik można podzielić na dwie kategorie:

1) Błonnik rozpuszczalny w wodzie

2) Błonnik nierozpuszczalny w wodzie

Obydwa  cechują inne właściwości. I tak skórka śliwki jest błonnikiem nierozpuszczalnym, który ściera ścianki jelit i zachowuje się jak tzw. „miotełka”. Natomiast pulpa śliwki jest błonnikiem rozpuszczalnym, który fermentuje, wytwarzając gazy, co jest zresztą częstą przyczyną unikania diety bogatoresztkowej (bogatej w błonnik)!

Błonnik GNN (Glukomannan) zawarty w preparatach Dicoman, jest  błonnikiem rozpuszczalnym pochodzenia roślinnego, otrzymywanym z bulw japońskiej rośliny Amorphophallus konjac.

Skuteczność produktów Dicoman JUNIOR

Redukcja zaparcia czynnościowego u dzieci otrzymujących Dicoman JUNIOR (69%) w porównaniu z grupą placebo (23%). Nawracający ból brzucha u dzieci otrzymujących Dicoman JUNIOR pojawiał się tylko u 8% w porównaniu z 54% wśród dzieci z grupy placebo.

Co wyróżnia Błonnik GNN?

Już niewielka ilość Błonnika GNN (zaledwie 3 g) ma potwierdzoną w badaniach klinicznych skuteczność działania w obniżaniu ryzyka zaparcia stolca u dzieci. Jest to efektem jego wysokiej gęstości i zdolności do aż 200-krotnego zwiększania swojej objętości!

To powoduje, że jedna saszetka lub 3 kapsułki dziennie preparatu Dicoman JUNIOR zapewniają poprawę pracy jelit i obniżają ryzyko zaparcia stolca, przy jednoczesnej ubogobłonnikowej diecie dziecka.

Co wyróżnia Błonnik GNN?

> Działa prebiotycznie: korzystnie wpływa na zwiększenie stężenia bakterii probiotycznych Lactobacillus i Bifidobacterium;

> Odżywia nabłonek jelitowy korzystnie wpływając na jego regenerację, co jest szczególnie istotne u dzieci;

> Nie powoduje niedoboru składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo, miedź, magnez, czy fosfor - bardzo ważnych dla prawidłowego odżywienia i rozwoju dziecka;

> Usuwa toksyny z organizmu: zapobiega ich wchłanianiu przez ścianki jelita i ułatwia ich wydalanie z organizmu;

> Zmniejsza ból przy defekacji: dzięki podwyższonej zdolności wchłaniania wody nawilża stolec i tym samym korzystnie wpływa na jego bezbolesne wydalanie;

> Nie uzależnia: może być bezpiecznie stosowany jako dodatek do codziennej diety;

> Skutecznie wspomaga leczenie farmakologiczne - może być stosowany równolegle z lekami przeczyszczającymi;

> Nie wykazuje działań niepożądanych, tj. wzdęć, bólów brzucha, gazów, przelewania w brzuchu

Dawkowanie

W przypadku zaparć stosować 2 razy dziennie po 3 kapsułki lub 2 razy dziennie po 1 saszetce przed lub w trakcie posiłku. W celu poprawy pracy jelit i równowagi mikrofory jelitowej należy stosować 3 kapsułki lub 1 saszetkę dziennie. Kapsułkę można połknąć lub ją otworzyć i wysypać jej zawartość na posiłek. Każdą kapsułkę należy popić 100 ml wody/soku. Zawartość kapsułki stanowi czysty Błonnik GNN bez zapachu i smaku.

Saszetkę należy rozerwać i rozpuścić jej zawartość w szklance letniej wody/soku i wypić od razu, popijając drugą szklanką wody/soku. Jeżeli dziecko ma problemy z wypiciem od razu drugiej szklanki wody/soku należy dopilnować, aby spożyło ją w ciągu kolejnych 2-ch godzin.

Dicoman JUNIOR
10 saszetek - 21.90 PLN
Dicoman JUNIOR
45 kapsułek - 21.60 PLN

1 NASPHGAN – North American Society for Pediatric Gastroenterology, Herpatology and Nutrition
2 GRAS - Generally Recognized As Safe, symbol nadawany przez FDA - Amerykański Instytut Leków i Żywności.
3 Błonnik (Glukomannan) wykazuje korzystne włściwości w leczeniu zaparć wieku dzicięcego - Vera Loening-Baucke, Erasmo Miele, Annamaria Staiano, Pediatrics Vol. 113, e259-e264, march 2004

Informacji udziela:
VeL
Vesna Lorenc kom. 605 366 906
vesna.lorenc@vel.com.pl
Brak komentarzy
Kontakt z redakcją | Reklama | Nota prawna | Komentarze | Polityka Cookies
Copyright 2007-2008 e-zdrowie.info. All rights reserved.